Yurt dışı

İrlanda’da Work And Study Programı İçin Vize Başvuruları Başladı!

İrlanda’da Work and Studyprogramı İrlanda’da öğrencilere dil eğitimi verirken, çalışma imkanı da sunan bir eğitim programıdır. İrlanda hükümeti Work and Study programı kapsamında 25 haftanın üzerinde (25’inci hafta dahil) eğitim alan öğrencilere yasal çalışma izni sağlamaktadır. Öğrencilerin dil eğitimi alırken çalışmaları, oradaki masraflarını karşılamalarında yardımcı olmaktadır. Dil öğrenirken çalışmanın sağladığı bir diğer avantaj ise, bulundukları ortamlarda sosyalleşecekleri için, öğrencilerin dillerini daha aktif kullanmaları ve ülkenin kültürlerine adapte olmalarını kolaylaştıracaktır.

İngiltere’den sonra İngilizce konuşulan en büyük ülke olan İrlanda Cumhuriyeti kültürü, mimarisi, festivalleri ve doğası ile insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Her yıl yüzbinlerce öğrencinin tercihi olan İrlanda, yüksek refah seviyesi ile kaliteli bir yaşam sunmaktadır.

İrlanda’da Work and Study Programı Şartları

Başvuru yapmak için İngilizce bilmeniz ve hatta üniversite mezunu olmanız da gerekmiyor. 18 Yaş ve üzeri isteyen herkes başvurabilir. Öğrenciler yıl içerisinde istedikleri bir Pazartesi günü eğitimlerine başlayabilirler. En az 25 hafta İngilizce programına kayıt olma şartı vardır.

Vize

İrlanda’da Work and Studyprogramı Vize başvuru ücreti 92 Euro’dur.  Kurs başlangıç tarihinden en az 2 ay önce başvuru yapmalısınız. Vizenizin 8 ayı içerisinde, 6 aylık bir İngilizce kursuna kayıt yaptırmanız şarttır. Bu derslerin yoğunluğu, haftaiçi 5 gün de olup, haftada minimum 20 saat ders olmalıdır. Okulun ücretleri tercih ettiğiniz şehre göre değişkenlik göstermektedir.

İrlanda’da Work and Study programı ile çalışma

İrlanda’da çalışma izni için GNIB kartına başvuru yapılmalıdır. Göçmenlik bürosu GARDA’nın web sitesinden online olarak randevu alınabilir. Başvuru ücreti 300 Euro’dur, ücret nakit olarak kabul edilmemektedir bu yüzden yanınızda mutlaka bir kredi kartı bulunmalıdır. İş bulma süreci part time olarak daha çok restoran, kafe, market,otel ve mağazalar olarak değişkenlik göstermektedir. Öğrencilerin yapabilecekleri meslek arayışlarında buldukları işler, genellikle İngilizce seviyeleri doğrultusunda değişmektedir.  İmkanlarının çok olması ve seçeneklerin bol olması nedeniyle genellikle başkent Dublin tercih edilmektedir. Vizenizin süresini uzatmak için vize şartlarından olan derslerin en az %85’ine katılmış ve kurs bitirme sınavına (TIE Exam) girmiş olmanız gerekir.

İç

Gayri Resmi

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu