Almanya’da İngilizce Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’da yüksek lisans eğitimi devlet üniversitelerinin çoğu programında ücretsizdir. Eğitim sisteminin oldukça geliştiği ülkede İngilizce programlarının çoğunu yüksek lisans programları oluşturmaktadır. Fakat İngilizce yüksek lisans programlarının birçoğu özel üniversite ve kurumlarda gerçekleştirilmektedir.

Ülkede verilen yüksek lisans programları modüller ya da çalışma birimlerinden meydana gelmektedir. Program süreleri ise genellikle 2 yıl yani dört dönemden oluşmaktadır. Fakat bazı okullarda 1 yıllık yani iki dönemlik programlar da bulunmaktadır. Refah seviyesinin diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça iyi durumda olduğu ülkede yaşam ise oldukça ucuz ve iş bulma imkanları da oldukça yüksektir. Bu durumlarda Almanya’daki eğitim programlarına olan ilgiyi oldukça artırmaktadır.

Almanya’daki Yüksek Lisans Programlarını Tercih Etmeli Nedenleri?

Almanya’da açıklanan verilere göre 425 yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlardan 45’i 2019 yılında yayınlanan dünya üniversiteler sıralamasında ilk 700’e girmiştir. Genel olarak Almanya’da yüksek lisans eğitimi tercih etmek için sebepler ise aşağıdaki gibidir.

  • Aydınlanma ve Sanayi Devriminin önemli merkezlerinden biri olan Almanya’da geçmişten günümüze bilim, felsefe, teoloji ve sanat alanında büyük gelişmeler yaşanmış ve ülke yeniliklere öncü olmuştur. Özellikle ülke, 19. yüzyılda modern araştırma üniversitelerinin gelişmesi için çalışmalar gerçekleştirmiştir.
  • Şuan Almanya’da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin yaklaşık % 13’ünü uluslararası öğrencilerdir. Bu öğrencilere mezun olduktan sonra pek çok imkan sunulmaktadır. Bu durumlardan dolayı da öğrenciler Almanya’da kalıcı bir yaşam kurmaktadır.
  • Almanya’da çoğu devlet üniversitesinde lisansüstü eğitim ücretsizdir.
  • Almanya’da yaşam diğer ülkelere göre oldukça ucuzdur. Bu durum Almanya’da yüksek lisans eğitimi tercih etmek isteyen öğrenciler için önemli bir avantajdır.

 Almanya’da İngilizce Yüksek Lisans Eğitimi Tercih Etmek

Berlin, Münih ve Hamburg başta olmak üzere dünyanın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapan Almanya’nın eğitim dili Almanca’dır. Fakat İngilizce eğitim veren programlar da her geçen gün artmaktadır. Ancak bu İngilizce programlarının çoğu, özel üniversite ve kurumlar tarafından yerine getirilmektedir. Özellikle İngilizce yüksek lisans programlarının çoğu özel kurumlarda gerçekleştirilmektedir.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi tercih edenlerin tercihleri ise genelde ekonomi, işletme ve sosyal bilim dallarıdır. Bu programlara kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin bir olumsuzluk ile karşılaşmamaları için çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Öncelikle ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin Almanya’da eğitim alabilmeleri adına yeterli dil sınavı puanına sahip olmaları gerekmektedir. Bu puan tercih ettiğiniz programın şartlarına göre farklılık göstermektedir.