Yurt dışı

Amerika’da Staj Hakkında Merak Edilenler

Amerika’da staj hemen hemen her öğrencinin hayalleri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni: hem ülkedeki eğitim sisteminin kalitesi hem de staj sonrasında iş imkanının bulunmasıdır. Amerika gibi gelişmiş bir ülkede staj yapabilmek, kariyer adına atılacak oldukça sağlam bir adım olarak nitelendirilebilir. Staj imkanından faydalanabilmek için birden fazla yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki eğitim için Amerika’ya gidip eğitimden sonra staj başvurusunda bulunmaktır. Bir diğeri ise sadece staj için belli başlı evrakları tamamlayıp Amerika’ya gitmektir. Amerika’da staj yapmayı düşünen birisinde olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler staj yapılacak olan sektöre veya firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak belli başlı özellikler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

  • Vize pasaport gibi zorunlu evraklar,
  • Akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek,
  • İlgili alandan lisans mezuniyet belgesi.

Bu özellikler sağlandıktan sonra kişiler başvuru yapabilirler. Bunun yanı sıra Amerika’da staj süresinin ne kadar olduğu da oldukça merak edilen konuların başında yer almaktadır. Buna net bir cevap vermeden önce Amerika’da iki farklı türde staj imkanı bulunduğunu belirtmek gerekmektedir. Bunlar; maaşlı ve maaşsız staj imkanlarıdır. Maaşlı staj için süre genellikle 6 ay ile 18 ay arasında farklılık gösterebilir. Maaşsız staj için süreler daha kısa sürmektedir. Ayrıca maaşsız staj için dil okulu seçenekleri de bulunmaktadır. Amerika’da staj yapmak iş sektörüne göre farklılık göstermekle birlikte haftada 40 saat şeklinde olmaktadır.

Amerika’da Staj Yapmak İçin Ne Zaman Başvuru Yapılması Gerekmektedir?

Amerika’da staj imkanı genellikle yeni mezun adaylar için sunulmaktadır. Bundan dolayı üniversiteden yeni mezun adayların staj için başvuru yapması daha mantıklı olacaktır. Eğer mezuniyetin üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra staj başvurusu yapılacaksa iş tecrübesi şartı aranmaktadır. Ayrıca staja başlama tarihinden en az 4-5 ay öncesinden staj başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvurunun olumlu sonuçlanması adına büyük önem taşınmaktadır.

Amerika’da Hangi Eyaletlerde Staj İmkanı Bulunmaktadır?

Amerika’da staj yapma konusunda eyalet sınırlaması bulunmamaktadır. Amerika’nın her bölgesinde staj imkanı bulunabilir. Staj başvurusu yapacak olan kişi kendi eğitim durumuna göre Amerika’daki tüm eyaletler için bir araştırma yaparak staj başvurusunda bulunabilir.

İç

Gayri Resmi

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu