Yurt dışı

Rusya’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden

Günümüzde yurtdışında üniversite eğitimlerini tamamlamış bireyler için pek çok fırsat sunulmaktadır. Yurtdışında okurken öğrencilerin kendilerine olan özgüvenleri artar, yabancı dili etkili şekilde öğrenirler, kendi ayaklarının üzerinde durabilen bireyler olarak hayata atılırlar. Aldıkları eğitim, edindikleri özgüven, yabancı dil seviyeleri ve daha pek çok edindikleri nitelikleri sayesinde önlerine büyük fırsatlar çıkacaktır. Yurtdışında okumak için genellikle Amerika, İngiltere, Kanada ve Almanya gibi ülkeler tercih edilmektedir. Ancak bu ülkelerde okumak için iyi bir bütçeye sahip olmak gerekmektedir. Dolayısıyla Rusya’da üniversite okumak son derece cazip bir fikir haline de gelmektedir.

Rusya’da Eğitim

Rusya dünyanın en önemli ithalatçılarından biri olup köklü eğitim geleneği sayesinde kaliteli ve nitelikli okullarıyla da ön plana çıkmaktadır. İstediğiniz bölümü yurtdışında sınavsız şekilde, yüksek bir kaliteyle eğitim almak için Rusya’da üniversite okumak en iyi tercihlerden biri olacaktır. Nitelikli eğitiminin yanı sıra Rusça dilinin günümüzde giderek artan önemi de Rusya’da eğitim almak için en iyi sebeplerden biridir. Maliyet konusunda ise bir bireyin Türkiye’de okumak için harcadığı parayla Rusya’da okumak gayet mümkündür. Rusya’da üniversite eğitimi için öğrencilerin kalacak yer ve yaşam giderleri eklendiğinde ortalama 4500$-6000$ harcamaktadırlar. İlk baktığınızda meblağ size yüksek gelse de diğer ülkelerde yurtdışı üniversite eğitimlerinin yanında çok cüzi bir miktardır.  Bu kadar uygun olmasının sebebi okul giderlerinin %75’inin devlet tarafından karşılanmasıdır.

Rusya’da Okumak İçin Sebepler

  1. Diğer ülkelere göre Rusya’da eğitim alabilmek için az bir bütçe yeterli olacaktır.
  2. Rusya’da yer alan üniversitelerden birinden mezun olup da, yurtdışında görev yapan akademisyenler sayesinde üniversiteler çok güçlü referanslara sahiptir.
  3. ABD ile rekabet edebilecek ekonomiye ve alt yapıya sahiptir.
  4. Teknoloji ve bilim alanındaki ilerlemeleriyle en güçlü eğitim altyapısına sahip ülkelerden biridir.
  5. Bologna anlaşması sayesinde Avrupa ve Türkiye’de tanındığından YÖK denkliği alınabilmektedir.
  6. Dünyada gittikçe daha da önemli bir yer edinen Rusça dilini öğrenmiş olacaksınız.
  7. Rusya’nın diğer ülkelerle ilişkileri sayesinde kolaylıkla iş bulabilirsiniz.
  8. Rusya’da eğitim almak için diğer ülkelerden gelen pek çok öğrenci sayesinde farklı diller öğrenebilir, farklı kültürleri tanıyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.
  9. Üniversite eğitimi görmek için sadece TYT sınavı barajını geçmeniz yeterlidir.

Rusya ile yapılan anlaşmalar sayesinde öğrenciler için vizede kolaylıklar sağlanmaktadır.

İç

Gayri Resmi

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu