Genel

Kredi Kartı Borç Yapılandırma nasıl oluyor?

Bir çok mağduru olan kredi kartı borçları için yapılandırma imkanı geldi. Kredi Kartı Borç Yapılandırma işlemine bir göz atalım.

Bilindiği gibi yaz aylarında 09 Ağustos 2016’da BDDK Başkanı tarafında yapılan açıklamada kredi kartları borçlarıyla ilgili bir çalışma yapıldığı ve bu borçların yapılandırma kapsamına alınabileceğinden söz edilmişti. Aynı zamanda 21 Eylül’de Başbakan tarafında yapılan açıklamada da kredi vadelerinde 48 Aya kadar uzatıldığını öğrenmiştik. Bununla birlikte resmi gazetede yer alan kredi kartı ve kredi yapılandırma durumunda borcunu ödeyemeyenlere 72 aya kadar vade imkanı sunuldu.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma işlemini gerçekleştirmek için, öncelikle borçlu olduğunuz bankaya başvurmanız gerekmektedir. Bankaya borcunuzu ödeyemediğinizi ve yapılandırma durumunda uygun vade ile ödeyebileceğinizi belirterek yapılandırma talep ediniz. Banka sizin kredi puanınıza veya gelir şartlarınıza bakmadan kredi kartı borcunuzu yapılandıracaktır. Yapılandırma işleminde borcunuzun miktarına ve gelir durumunuza bağlı olarak, 72 aya kadar vade imkanı sunulacaktır.

Borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda uygun vade ile ödemek tabiki önemli bir avantaj ancak bu avantajı da doğru kullanmamız gerekiyor. Mesela kredi kartı borcumuzun yapılandırmasını yaptık. Vademizi de 72 ay aldık. Bu 72 ay süre içerisinde borcunuz bankalar tarafından açık olarak gözükecektir ve sizin kredi puanınız bu yapılandırma süresi bitene kadar yükselişe geçmeyecektir. Yani burada bizim tavsiyemiz borcunuzu size uygun olan en kısa vadede almanız ve bir an önce bu borcu kapatmaya bakmanızdır.

Eğer bir bankaya değilde, birden fazla bankaya borcunuz varsa; her bankaya ayrı ayrı başvurmanız gerekmektedir. Tek bir başvuru ile hepsini birleştirme imkanı malesef bulunmamaktadır.

Aynı zamanda takibe düşmeyen kredilerinizde bu yapılandırmaya dahil edilebilir.

İç

admin

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu