Para Kazanma

Simitçiler ne kadar kazanır 2021?

Belki de serbest meslek veya seyyar satıcılık denilince akla ilk gelen meslek simitçiliktir.

Simit yaklaşık 600 yıla var bir geçmişe sahiptir. Simit, Osmanlı İmparatorluğu’nda 14. yüzyıla kadar dayanmaktadır. İlk yıllarda saraylı kahvaltısı olarak anılan simit, yıllar geçtikçe halkın da ulaşabileceği bir yiyecek oldu. 10 Haziran 1910 yılında “Simitçiler, Ekmekçi ve Börekçiler” adı ile kurulan dernek ile resmi devlet kayıtlarındaki yerini de almış oldu.

Simit Nedir?

Simit, sözlük anlamlarında üzerine susam konulmuş çörek olarak geçer. Türk mutfağının, Türk kahvaltısının bir simgesi haline gelmiştir. O kadar çok yayılmış ve sevilmiştir ki, ülkenin her köşesine yayılmış. Her kültüre göre tadı ve adı şekillenmiştir. İzmir’de gevrek diye anılan, İstanbul’da, Ankara’da, Safranbolu’da farklı yöntemler kullanılarak üretilen ve her birinin tadının apayrı güzel olduğu bir üründür. Her gün milyonlarca simit tüketildiği bilinmektedir.

Bu nedenlerden dolayı simit üretmek veya satmak oldukça cazip gelmektedir.

Simitçi Nasıl Olunur?

Simit tezgahı açmak şans ve analiz gerektiren bir iştir. Hastane, okul, fabrika, parklar veya satış yapabileceğinize inanacağınız her nokta size fırsat sunabilmektedir.

Simitçi olmak tabiri aslında bir kaç dala ayrılmaktadır. Simitçi olmak isteyen kişi, bu noktada kritik bir seçim yapmalıdır.

  • Belediyeden Sabit Yer Alarak Simitçilik Yapmak
  • Belediyeden Araç Alarak Simitçilik Yapmak
  • Kendi Seyyar Aracında veya Tezgahında Simitçilik Yapmak

İlk iki maddede anlaşıldığı gibi, simit satmak için belediyeden izin ve ruhsat alınması gerekiyor. Bunun için bağlı olduğunuz Belediyeye müracaat edebilirsiniz. Bir dükkan veya işletme açmaya göre oldukça uygun fiyatlara sahiptirler.

Son maddede ise Belediyeye başvurmadan kendi tezgahınızla veya aracınızla simit satabilirsiniz. Ancak bu durum yasa dışı olarak belirtilir. Zabıtalar tarafından yakalanma ihtimaliniz vardır. Yakalanma durumunda bütün tezgahınıza ve ürünlerinize el konulacaktır.

Bu nedenle Belediyeler kendi noktalarını belirlemeye başladılar ve bu noktaları uygun fiyatlardan işletme imkanı sunuyorlar. Seyyar bir şekilde yapma düşünceniz varsa bile Belediye’ye gidip, izinli satış yapma şartlarını öğrenmenizi önerebiliriz.

Simitçiler Ne Kadar Kazanır?

Gerekli izinleri aldıktan sonra ilk iş tezgahın alınmasıdır. (Bazı bölgelerde belediye de verebiliyor.) Sırada tezgahın konulacağı yerin araştırması var. Eğer ki belediye tahsis etmişse ek bir ücret ödemezsiniz ancak kiralama gibi bir durum söz konusu ise bölgeye göre değişmektedir.

Simitçilerin kazancı ortalama duruma göre iyi düzeydedir. Özellikle yer seçimini iyi yapabilmiş bir simitçi ciddi miktarda para kazanabilir.

Simit satışında cirolar yüksektir. Ancak net kar olarak düşünüldüğünde cirodan oldukça düşük kalmaktadır. Bölgelere göre değişmekle birlikte bir simit başına 35-45 kuruş kazanılmaktadır. Yani ortalama olarak bir simitten 40 kuruş kazanılması durumunda, günde 200 simit satan bir simitçi 80 TL para kazanır. Tabi bunun yanında peynir, zeytin, yumurta, domates, ayran gibi yan ürünlerle bu kazanç arttırılabilir. Örnek olarak sıcak su bulunduran bir simitçi sallama çay veya hazır kahve kullanarak günde sadece 20 bardakta 20 TL gibi bir ek kazanç elde edebilir. Aynı şekilde kahvaltılıklar da hesaba katılırsa, 20 TL ek kazanç da oradan gelecektir.

Yani özetle Simitçiler Ne Kadar Kazanır? sorusuna cevap olarak, günde 200 simit satan, bunun yanında çay ve kahvaltılık satan bir simitçi günde 120 TL gibi bir para kazanabilir. 30 gün kapanmadan çalıştırılan bir tezgah ayda 3600 gibi bir meblağ kazanabilir. Bu kazanç performansa, bölgeye, şansa göre artabilir.

İç

Gayri Resmi

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu