Almak istediğiniz konuta kredi çıkmıyor mu

Almak istediğiniz konuta kredi çıkmıyor mu? Bunun pek çok sebebi olabilir. Konut kredisi almak istediğiniz konut kredi çıkmayan konutlardan biri olabilir. Konut kredisi çıkmayan konutlar hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Konut kredisi ile konut almak istiyorsanız öncelikle bankaların konut kredisini hangi koşullarla verdiğini bilmeniz gerekir. Elbette bankalar tüm konutlara kredi vermezler. Bankalar sadece ekspertiz raporu tam olan, tamamlanmış ve hasarlı olmayan konutlara kredi verirler. Ayrıca bankalar üzerinde ipotek olmayan konutlara kredi verirler. Bu yüzden konut kredisi ile alacağınız konutu inceleyerek ve araştırarak seçmeniz gerekir. Hakkında tam bilgi sahibi olduğunuz konut için ancak kredi talep etmelisiniz. Hangi konutlar için kredi alabileceğinizi öğrenmek için hangi konutlara bankaların kredi vermediğini bilmeniz gerekir. Bankaların konut kredisi vermediği konutlar hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bankaların konut kredisi vermediği konutlar bellidir. Bu konutlar ortak yani hisseli konutlar, ipotekli konutlar, tamamlanmamış konutlar ve proje hâlindeki konutlardır. Bankalar ortak (hisseli) konutlara ortakların her ikisinin onayı olmadan kredi vermezler. Bunun için ortaklardan ikisinin de konutun konut kredisi ile satılmasına onay vermesi gerekir. Bankaların konut kredisi vermediği konutlardan biri de ipotekli konutlardır. Bankalar ipotekli konutlara konut kredisi vermek istemezler. Eğer tapunun üzerinde başka bir kurumun ya da bankanın ipoteği varsa bankalar bu tapuya ipotek koyup da konut kredisi vermeyi tercih etmeyecektir. Bu durumda bankalar konutun borcu için birinci derecede alacaklı olmayı isteyeceklerdir. Bankalar ayrıca hasarlı konutlara da kredi vermezler. Konutun hasarlı olması ile kastedilen durum konutun depremden ve selden etkilenmiş bir konut olmasıdır. Yani konut kullanılmayacak derecede hasarlı olmalıdır.

Bankalardan tamamlanmamış konutlar için kredi almanız da pek mümkün değildir. Yani inşaat aşamasında olan konutlar için bankalar kredi vermemektedir. Satın almak istediğini konut için bankaların kredi vermesi için konutun %80’inin tamamlanmış olması şarttır. Proje hâlindeki konutlar da bankaların konut kredisi vermediği konutlar arasındadır. Proje hâlindeki konutlar için konut kredisi almanızın tek yolu inşaat firmasıyla bankaların arasında anlaşma olmasıdır. Bu durumda inşaat firmasının anlaştığı bankalardan konut kredisi alabilirsiniz. Eğer almak istediğiniz konut müstakil ev ya da villa ise bu durumda bankalar size ancak arsa tapusunun elinizde olması hâlinde kredi verecektir.

Bankalar konut kredilerini verirken sizden kredi tutarının binde beşi oranında dosya masrafı yani kredi tahsis ücret alacaklardır. Ayrıca bankalar sizden ipotek ücretini ve ekspertiz ücretini de isteyeceklerdir. Bankaların aldığı bu ücretlerin miktarları bankadan bankaya değişmektedir. Bu yüzden konut kredisi alırken iyi bir araştırma yapmanız şarttır. Konut kredisi alırken geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yaptırmanız şart değildir. Çünkü bankalar zaten satın aldığınız konuta ipotek koyacaktır. Sizin kredi borcunuzu ödememeniz hâlinde bankalar konutunuzu satarak borcu alırlar.

luxeshoptechwordpress