Finans

Geri Ödemesiz Hibe Nasıl alınır?

Özellikle iş yerlerimizi büyütmek veya ekonomik olarak desteklemek hepimizin yaptığı bir şeydir. Bu hedefler doğrultusunda gerek kendi bütçemizden katkı sağlarız gerekse bankalar aracılığıyla kredi çekme yoluna başvururuz. Ancak bunun bir yolu daha var hemde geri ödemesiz. Geri Ödemesiz Hibe desteği veren bazı kurumlar bulunmaktadır.

Geri Ödemesiz Hibe, işletmenizin ekonomik olarak desteklenmesi ve büyümesini hedeflemek amacıyla verilir. Ayrıca yeni iş yeri açacak olan bazı iş yerlerine ve özellikle hayvancılığı teşvik etmek için de Geri Ödemesiz Hibe verilebilir.

Bu tip hibeleri çoğu kurum verebilir ancak öne çıkan iki kuruluş mevcuttur. Bunlardan biri KOSGEB diğer ise Avrupa Birliğidir.

KOSGEB Hibe Nedir ?

Türkiye’de hibe desteği denince akla gelen ilk kurum KOSGEB’tir. Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek ve yardım için özel hibe kredi paketleri bulunmaktadır. KOSGEB bu hibeleri genelde dönemsel olarak kullandırır. Bu hibelerden faydalanabilmek için KOSGEB’in veri tabanına kayıt yaptırmanız gerekiyor. KOSGEB hibe kredisini verirken, yapılacak olan iş veya büyütme konusunda eğitim programları da düzenler ve bu krediyi alan işletme bu eğitimlere katılmaya mecburdur. Yani hibe almanın bir şartı budur. Bu eğitimler ile hibe desteği alan kişinin, bu parayı en verimli şekilde kullanması amaçlanır.

Avrupa Birliği Hibesi Nedir ?

Avrupa Birliği hibe projeleri KOSGEB’e göre daha büyük ölçeklidir. Yüksek hibe kredi desteği verebilmektedir. Ayrıca AB hibe projelerinin de yer alan ev hanımlarına özel hibe kredisi de ev hanımlarına ticarete girme imkanı sunar.

Bu iki hibe desteği veren kuruluşta son derece güvenlidir. Ancak hibe kredi alması biraz zordur. Çünkü kullandırılan paranın ne amaçla kullandırıldığı bilinir ve sürekli kontrol edilir. Gerekirse eğitimler ile bizzat yatırımlarınıza müdahale edebilirler.

İç

Gayri Resmi

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu