Kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu 

Kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu sorusu herhangi bir nedenden dolayı ödemeyenlerin sorduğu sık sorulardan biridir. Kredi harcamalarının sonunda her ay gelen ödeme bilgileri asgari ödeme tutarı bildirimleriyle yüklü borç ödeme koşullarını hafifletici bir unsur da olsa hiç ödenmeyen durumlarda sıkıntı yaşatabilmektedir.

Ödemelerin yapılamadığı süreçte öncelikle kart gecikme süreci yaşanmaktadır. Daha sonra son ödeme tarihinden sonraki 15.gün minimum ödeme tutarı ödenme gerçekleştirilene kadar banka tarafından kart kullanımı geçici olarak kullanıma kapatılmaktadır. 90 gün sonunda ödenme yapılmadığı takdirde banka kart kullanımı tamamen iptal edilmektedir.

Kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu bu noktada devreye girerek idari takip süreci başlatılır ve kullanıcıya borcuyla ilgili bir ihtar uygulanır. Ödeme gerçekleşmediği takdirde avukata devredilerek bankanın kendi idari takip birimi tarafından incelemeye tabi tutularak yeni ödeme planı oluşturulmaya çalışılır. Bunun sonucunda da ödeme gerçekleşmezse kanuni takiple birlikte icra takibi başlatılır.

Bu süreçte bazı bankalar müşterilerine kolaylık sağlayarak gecikme faizlerini kaldırmaktadır. Bu nedenle bu süreçte ödeme yapılması müşteriye kolaylık sağladığından dikkate alınması gerekmektedir. Kredi borcu nedeniyle icra gerçekleştirilmektedir.

Fakat borç dolayısıyla hapis cezası gerçekleşmemektedir. Anayasanın 38. Maddesinin sekizinci fıkrasında yer alan yalnızca sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülüğün yerine getirmemesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulmayacağı belirtilmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli bilgi ise kredi borcunuz nedeniyle yapılan icra takibi nedeniyle icra dosyasına ya da haciz esnasında icra memuruna bulunan taahhütte bulunduysanız gene icra ve iflas kanununun 340. Maddesine göre taahhüdü ihlal hapis cezası söz konusun olduğudur.  Ödeme şartlarını yerine getirmeme nedeniyle verilen hapis cezalarına gerekli itirazları yaparak soruna çözüm bulunabilmektedir.

Kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu endişelerini yaşamamak adına yasal takip sürecinde kredi borçlarınızın üzerine temerrüt faizi ile avukat dosya ve dava masrafları eklenildiğinde ana borcunuzun üstünde bir borç ödemeye mahkûm kalınacağından dolayı uygulanılan idari takip sürecinde ödeme yoluna gidilmesi daha sağlıklı bir izlenilen yoldur.

businesspagethemewordpress