Finans

Devalüasyon Nedir? Ne zaman olur ?

Devalüasyon Nedir? Ne zaman olur ?

Devalüasyon yaşı 40-50 ın üzerinde olanlar için çok bilindik olmasına rağmen gençler pek tanımayabilirler. Devalüasyon ekonomik açıdan kötü bir durum gibi algılanırsa da her zaman olumsuzdur denemez.

Devalüasyon Nedir ?

Devalüasyon ; ülkenin parasının yabancı para ülkelerin paralarına göre ülkeyi yönetenler tarafından alınan dir karar ile para değerinin düşürülmesidir. Ülkemizde geçmişte bir çok defa devalüasyon yapılmıştır. Devalüasyon kararı almak bazen zorunlu hale gelir. Bunlar ithalatın düşürülmesi ve vatandaşın yerli ürünlere dönmesini sağlamaktır. Ancak olumsuz anlamda vatandaşı etkileyecektir.

Devalüasyonun Zararları :

Devalüasyon olduğunda o ülkenin ithal ettiği malların değeri artarken vatandaşın ilgisi de azalacaktır. Devalüasyon olduğunda özellikle döviz ile satılan mallar doğal olarak devalüasyon oranı kadar artış olacaktır. Vatandaşın maaşı lira cinsinden aynı kalacağı için yurt dışına bağlı zamlanmış bu ürünleri alma olasılığı azalacaktır. Özellikle elektronik eşyalarda devalüasyon sonrasında fiyat artışı kaçınılmazsın. Devalüasyon sonrası altın fiyatları da artacaktır.

Devalüasyonun Yararları :

Devalüasyonun faydası , yalnızca ihracatı ithalatından daha fazla olan ülkeler açısından olabilir. ani yurtdışına mal satan biri 100 dolar karşılığı 100 lira kazanırken ; % 50 devalüasyon olduysa aynı ürünü 100 dolara sattığında artık 150 lira kazanacak. Aynı maliyetle yüksek fiyata satıp daha çok kar etmektir. Bizim gibi ülkelerde tersine işler ve piyasalara çok zarar verir.

İç

admin

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu