Kripto Paralar

Kasko ile trafik sigortası farkı nedir?

 

Zorunluluk

Bildiğimiz üzere trafik sigortası mecburi bir uygulamadır. Her sene araç sahipleri araçlarının trafik sigortasını yenilemek vaziyetindedir. Bu bir kanuni zorunluluktur. Sigortası olmayan araçlar belirlemesi halinde bağlanmaktadır. Yine trafik sigortası yaptırılana kadar da trafiğe çıkamamaktadır.

Kasko açısından ise böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kişilerin araçları için kasko yaptırması isteklerine bağlıdır. Dileyen kasko yaptırabilir, dileyen yaptırmayabilir. Bu konuda zorlayıcı bir yasa veyahut yasa bulunmamaktadır.

Ücret

Kaskoların ücretleri trafik sigortalarına kıyasla daha yüksek çıkmaktadır. Bunun sebebi ise trafik sigortasının karşıladığı rizikolar ile kaskonun karşıladığı rizikolar arasında fark olmasıdır. Kasko, trafik sigortasına göre daha fazla rizikosu sigortalamaktadır.

Kapsam

Trafik sigortası, karşı tarafta alana gelecek zararlarla alakalı olarak ortaya çıkan rizikosu teminat altına almaktadır. Daha iyi anlaşılması yerine bir örnek verecek olursak; iki arabanın çarpışması halinde, her iki aracın sigortası da karşı taraftaki aracın hasarını, vefat eden ya da ağır yaralanan varsa bunların tazminatını karşılamakla yükümlüdür.

Kasko ise; çok daha kapsamı geniş bir teminat olmakla beraber; trafik kazalarının yanı sıra natürel afetler, terör olayları, halk hareketleri, yangın, vs. gibi daha bir hayli konuda da aracı teminat altına almaktadır. Kaskonun, trafik sigortasına kıyasla pahalı olmasının sebeplerinden birisi de budur. Ancak kaskonun kapsamı, sigortalı kişinin isteğine göre değiştirilebilecektir. Sözgelişi; Edirne ‘de yaşayan bir yurttaşın terör olayları konusunda güvenceyi kasko dışı bıraktırmak istemesi gayet normaldir. Tabii ki bu kapsamlar azaldıkça ya da arttıkça kasko prim bedeli de o ölçüde çıkacak ya da düşecektir. Sigorta firmaları tarafından verilen kasko önerilerinde yalnızca ücret üzerinden bir mukayese etme yapmak yanlış olacak, bunun için kasko kapsamını da göz önüne alıp, buna göre fiyatların mukayese etmesini yapmamız daha akilane olacaktır.

Kasko ve Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden önce kendimize iyi ve dürüst bir sigorta acentesi bulmalıyız. Zira sigorta şirketleri bir hayli kampanyalar tertip etmekte, acentenizin de bunlardan aktüel olarak haberinin olması ve sizi gerektiğinde uyarması faydanıza olacaktır. Mesela; bir takım sigorta şirketleri belli meslek gruplarına yönelik olarak dönemsel indirim kampanyaları tertip etmektedir. Dolayısıyla böyle kampanyaların sıkı izlemesi cebinize para olarak geri dönecektir.

Az öncede belirttiğimiz üzere; kasko tercihi yaparken sadece fiyat üzerinden değerlendirme yapılmamalı, sigorta güvenceleri, sigorta kapsamı da ayrı olarak ele alınmalıdır.

Trafik sigortası ile kaskoyu aynı şirketten yaptırmak size bir avantaj sağlayabilecektir. Bunun için sigorta konusunda öneri alırken, hem kasko + sigorta hem de sadece sigorta olarak ta teklif almak daha doğru olacaktır.

İç

admin

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu