Kripto Paralar

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kış ayının iyice bastırması akıllara ısınma sorunlarını getiriyor. Havaların soğuması, doğalgaz kullanmamıza neden oluyor. Doğalgaz’da bizi ısıtırken, cebimizi de yakıyor. Peki Doğalgaz Tasarrufu yaparak masrafları azaltabilir miyiz ?

Doğalgaz Tasarrufu Yöntemleri

Doğalgaz masraflarımızı azaltmamız için ilk öneri yalıtımdır. Eğer üst katta oturuyorsanız çatı yalıtımı oldukça önemlidir. Eğer üstünüzde çatı yer almıyorsa, mutlaka duvar yalıtımı yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde en az %35 oranında tasarruf etme şansınız mevcut. Yalıtımdan devam etmek gerekirse; pencere ve kapılarımızın da hava geçirmemesi gerekiyor. Özellikle pencerelerimiz ahşap ve hava geçiyorsa, sünger ile boşlukları kapatmamız gerekir.

Doğalgaz sobası kullanan kişiler ise sobanın filtresini her ay kontrol etmeleri gerekmektedir.

En önemli konulardan biri de oda sıcaklığı derecesidir. İdeal sıcaklık uzmanlara göre 19 derecedir. Ancak bu kişiden kişiye değişebilmektedir. Bu konuda kesin bir derece söyleyemeyiz ancak her düşürdüğünüz 1 derece size %6 tasarruf sağlayacaktır. Kendinize göre oda sıcaklığını soğuk olmayacak şekilde ayarlamanız en iyisidir.

Sabahtan akşama kadar perdelerimizi açık tutarsak; güneş’in ısısı evimize katkı sağlayarak %3 oranında tasarruf sağlar. Ayrıca geceleri ise perdeleri kapalı tutmanız da doğalgaz sıcaklığının evinizde kalmasını sağlar.

Doğalgaz peteklerinin önlenlerine mümkün olduğunca eşya, mobilya veya perde gibi şeyler koymamanız gerekmektedir. Çünkü sıcaklığın eve dağılması sağlanmalı ve sıcak hava sirkülasyonu bütün eve yayılmalıdır.

Kullanıcıların bildiği bir diğer yanlış ise doğalgazı sürekli açıp kapatmaktır. Bu yanlıştır. En doğrusu doğalgazı belli bir sıcaklığa ayarlayarak kullanmak, kullanılmayacağı zaman ise ısıyı kısmaktır.

İç

admin

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu