Kripto Paralar

Kredi puanı nedir

Kredi puanı, kredi başvurularında kredi alacak olan kişinin bu konudaki yeterlilik durumunu gösteren bir çeşit puanlamadır. Bu puan bizim bankalardaki geçmişimizin durumuna göre hesaplanır. Yani banka kredi vereceği kişiyi araştırmak için bu puana bakarak değerlendirir. Çünkü banka geri alamayacağı bir miktarı vermek istemez.

Hayatın belli dönemlerinde sıkıntılar, aksaklıklar yaşayabiliriz. Bu sebepten ödemelerimiz gecikerbilir. Bu durumda kredi puanımız etkilenir. Etkilenen puanımız ise ileride almak isteyeceğimiz krediler için bizi zor duruma sokar. Bankalar bizi kontrol ettiğinde puanımızdan dolayı riskli olarak görür ve çoğu zaman olumlu yanıt vermezler. İşte bu yüzden bankalar müşterileri seçebilmek için bu bilgileri kendi aralarında paylaşırlar.

Kredi Kayıt Bürosu isimli sistem, siz bankaya kredi başvurusu yaptığınızda sizin hakkında bütün bilgileri ( özellikle ödeme geçmişinizi ) bankaya gönderir. Bankada sizin durumunuzu görüp ona göre bir değerlendirme yapar.

Tüm bu sebeplerden dolayı kredi puanı günümüz finansal yaşamında oldukça önemli bir yer teşkil eder. Bu yüzden kredi skorumuzu her zaman yüksek tutmalıyız.

Bazı bankalar sizin kredi puanınız düşük olsa bile size kredi verebilir. Bu tamamen bankanın kendi tercihidir.

İç

admin

Teknoloji uzmanı, Blogger!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu